Základní informace
Hlavní řešitel: doc. Ing. Ladislav Rolínek, Ph.D.
Název projektu: Modely řízení MSP
Identifikační údaje projektu
Číslo K, NS: 120150
Typ akce: 104
Název zakázky: GAJU 79/2013/S - Rolínek
KP: 104020
Úvod do problematiky
Malé a střední podniky zaujímají ve struktuře podnikatelských subjektů v České republice naprostou většinu. Mají významný dopad na zaměstnanost a vytvářejí významnou část přidané hodnoty. Malé a střední podniky rovněž poskytují možnost seberealizace v produktivním procesu. Jsou těsněji spjaty s regionem a efekty z podnikání tak v regionu zůstávají. Za přínosy MSP lze považovat zmírňování negativních důsledků strukturálních změn, tvorba nových pracovních míst, vytváření podmínek pro vývoj a zavádění nových technologií, vytváření malých inovací, vyplňování okrajových oblastí na trhu, které nejsou pro větší podniky zajímavé a rovněž např. i zajištění vysoké motivace k výkonu u vlastníků podniků atd. Přestože malé a střední podniky mají nesporný význam, existují zde i omezení, se kterými se tento sektor musí potýkat. Jedná se zejména o horší přístup ke kapitálu, omezený přístup k veřejným zakázkám, poměrně vysoká administrativní zátěž, větší zranitelnost při výrazných výkyvech trhu, ohrožení ze strany větších podniků anebo obchodních řetězců, omezené možnosti při implementaci nových poznatků a znalostí např. z oblasti řízení apod.
Téma předloženého projektu a jeho naplnění představuje významný posun z hlediska nastavování systémů řízení MSP a možností expertního posuzování jejich stávajícího stavu a návrhů scénářů možného budoucího vývoje. Řešitelský tým vychází při jeho vymezení z dosavadních zkušeností nabytých dlouholetým výzkumem procesů, které jsou v MSP zajišťovány. Z rozhovorů, které byly s představiteli MSP vedeny, vyplývá potřeba vytvořit podpůrný systém, který by usnadňoval detekci situace podniku a zároveň i zkvalitnil jeho řízení.
Teoretická východiska
Z teoretického hlediska je řízení podniků a využívání nástrojů značně odvislé kromě dopadů vnějšího prostředí i na vývojové fázi podniku. Odlišná situace z hlediska potřeb a uplatňovaných zásad řízení bude jiná u začínajícího podniku než u podniku, který je na trhu již etablován. Problematikou růstu podniků se zabývají teorie životního cyklu (a na ně navazující modely), které jsou popisovány řadou autorů Adizes, Roger W. Schmenner, Miller a Friesen, Hasenfeld a Schmidt , Beatty a Ulrich, Bailey a Grochau, Flamholtz, Lester a Parnell.
Stěžejní z hlediska řešené problematiky je Teorie revoluce a evoluce ve vývoji organizace, která popisuje vztah mezi fázemi vývoje podniku (organizace) a způsobem jeho řízení. Přestože se jedná o jeden z přístupů založených na vymezení fází vývoje podniku v čase (obdobně jako teorie životního cyklu) jeho jedinečnost spočívá v předpokladu, že budoucnost podniku je více determinována vlastním historickým vývojem než vnějšími vlivy. Vývoj je chápán jako střídání evolučních a revolučních etap, které lze v obecném pojetí modelu predikovat. Mezi základní faktory, které ovlivňují podstatným způsobem rozvoj podniku, patří jeho věk, velikost, etapa revoluce nebo evoluce a míra růstu příslušného odvětví. Každá vývojová etapa je popsána s obecným vymezením možných událostí, které mohou při řízení podniku nastat. Uvedený teoretický přístup nebyl doposud dle našich zjištění pro vymezení fází rozvoje malých a středních podniků v ČR využit.
V projektu řešený model řízení MSP bude vycházet z teoretických předpokladů založených na popisované Teorii revoluce a evoluce. Pro možnou aplikaci uvedeného přístupu ve vybraných MSP v ČR, bude nutné vytvořit metodiku identifikace vývojových fází (model je v literatuře popisován v obecné rovině) a vytvořeny měřící nástroje. Ty budou sestaveny v návaznosti na další přístupy a to z oblasti managementu, finančního řízení, řízení procesů a to například se zaměřením na určení velikosti podniku, jeho postavení na trhu, charakteristiky odvětví, jeho finanční stability apod.
Počítačové simulace řízení
Součástí řešení projektu bude i vytvoření počítačových simulátorů modelu řízení, které umožní manažerům plánovat a testovat různé scénáře přechodu mezi vývojovými fázemi vzorového podniku. To by mělo manažerům pomoci celý proces včetně jednotlivých rizik pochopit, lépe se na něj připravit a zlepšit tak proces strategického řízení MSP. Nově jsou takovéto systémy pro podporu rozhodování přístupné díky rozvoji technologií i pro MSP a lze je tak zapojit do jejich řídících procesů. Konkrétně se jedná o softwarové nástroje podporující tvorbu modelů na základě metodologií systémové dynamiky a multiagentních systémů.